“Jonathana Bousfielda sam upoznao prije dvadesetak godina u Močvari, ne sjećam se više koji je koncert bio u pitanju. Zapazio sam ga i ranije kao tihog, nenametljivog tipa koji je uvijek nekako stajao sa strane i promatrao podjednako i pozornicu i publiku. Jedne večeri mi je prišao i rekao da bi me intervjuirao za časopis Time Out Croatia, jedan od onih časopisa koji dobijete čitati tijekom avionskog leta. Pristao sam, očekujući standardna i vječno ista pitanja novinara koji se bave kulturom usputno, no bio sam ugodno iznenađen time koliko Jonathan poznaje nezavisnu hrvatsku domaću scenu, pogotovo u to vrijeme dok internet još nije bio toliko razgranat. Nakon tog upoznavanja, gotovo da nije prošao koncert ili veći glazbeni festival negdje u Zagrebu a da se nismo sreli i razmijenili nekoliko rečenica. I svaki put je bio ugodan, dobro informirani sugovornik pri čemu se ne mogu sjetiti ni jednog slučaja da je o nekom bendu, izvođaču ili izvođačici govorio negativno ili pogrdno, čak i u najbizarnijim točkama bi pronašao nešto pozitivno za istaknuti. Korak po korak, razgovor po razgovor, otkrivao sam zanimljive slojeve tog kompleksnog čovjeka koji je bio i novinar i povjesničar i putopisac ali i rock kritičar koji se sa žarom u očima prisjećao prvih koncerata Joy Divisiona kojima je prisustvovao i znam da sam se često pitao kako to da je takav svjetski čovjek odlučio ostati živjeti u jednoj maloj Hrvatskoj kad je imao svijet na dlanu no očito je on u nama također vidio nešto lijepo i plemenito što često ne vidimo sami u sebi. Skrasio se u Zagrebu, osnovao divnu obitelj i nastavio svoj kreativni autorski i novinarski rad kao jedan od nas.
Surađivali smo na monografiji o Milanu Manojloviću Manceu čiji opus je volio, uživao sam u čitanju stripa Grimizna laguna koji je napravio u kreativnom partnerstvu sa Hofom no kao istinski dragulj se ističe njegov internetski blog genijalno naslovljen Stray Satelitte (Satelit lutalica) koji toplo preporučam svima jer se na njemu nalazi čitavo mnoštvo inteligentnih i toplih tekstova koji pokrivaju široku lepezu tema vezanih uz različite aspekte pop kulture ali i gastronomije, arhitekture, povijesti, književnosti, dizajna, turizma i mnogih drugih područja koje je Jonathan tako suvereno pokrivao.

Široj javnosti je vjerojatno ostao najviše u sjećanju kao autor putopisnog vodiča Rough Guide to Croatia no nama koji smo ga imali sreće upoznati ostat će u sjećanju prvenstveno kao topli erudit, mirni i nenametljiv tip ogromnog životnog iskustva i smirenosti koju širi oko sebe. Iako nas je prerano napustio znam da ću i dalje na svakom koncertu u Močvari pogledom tražiti njegov lik u mnoštvu kako bi razmijenili tih nekoliko pametnih usputnih rečenica koje nam svima nasušno trebaju nakon cjelodnevnih trivijalnosti o kojima pričamo na radnim mjestima i u svakodnevici.
Satelitu zvani Jonathan, lutaj i putuj mirno bespućima svemira! Močvara te pamti po dobru!“
— Mario Kovač
Na fotografijama uz Jonathana: Ian Svenonius (Escape-ism), Igor Hofbauer Hof, Višnja Pentić
Fotografirao: Jahvo Joža
Ispraćaj Jonathana će biti u petak 4.4.2025. u 12:40 na Krematoriju.