Nakon pet godina nordijski folk pagan duo Nytt Land se vraća u Zagreb, točnije u Močvaru, a datum za pribilježiti je 25. rujna. Tom će prilikom promovirati svoj sedmi album „Torem“ koji je svjetlo dana ugledao u listopadu prošle godine. Ljubitelji bendova kao što su Heilung, Wardruna, Danheim i SKÁLD nipošto ne bi smjeli propustiti ovaj koncert!
Pitanja postavljao: Marko Validžić
Prevela: Helen Mirna Vučić
Za one koji nikada nisu čuli za Nytt Land, kako biste ukratko opisali bend?
Glazbeno putovanje među hladne krajolike tundre, mongolske stepe i skandinavske fjordove, kroz očaravajuće zvukove drevnih glazbala, iskonskih ritmova i jedinstvenog ženskog grlenog pjevanja. To je točno ono što radimo, uz, naravno, prstohvat sibirskog šamanizma, kulture naše domovine.
Vaše zadnje izdanje je obrada Slipknotove pjesme “Wait and Bleed”. Što vas je kod nje inspiriralo da ju obradite, i kako je to publika primila?
Ponekad postoji poriv da se testiraš u takvim obradama, a Slipknot nam je jedan od najdražih bendova. Imali smo neopisivu želju za eksperimentom, prvenstveno za nas same, napraviti taj test možemo li takvu pjesmu, potpuno atipičnu za nas, transformirati u svoj zvuk i izgleda da smo uspjeli, barem smo mi vrlo zadovoljni rezultatom.
Koristite mnoge tradicionalne instrumente u svojoj glazbi. Za koji biste rekli da vam je najdraži i zašto?
Ne, nemam specifično najdraži instrument. Uživam svirati svako glazbalo, bila to talharpa, frula, neke perkusije u svemu tome živi glazba i mi joj samo pomažemo da izađe. Uzbudljivo je, pogotovo kada pjesma tek nastaje, sjedimo i isprobavamo različite zvukove da bismo razumjeli, da bismo čuli što će otkriti čaroliju ove pjesme, a što nikako ne paše. To je pravi zanos stvarati magiju.
Tokom posljednjih turneja ste počeli držati radionicu throat singinga (grlenog pjevanja) po imenu “The Art of Siberian Throat Singing” (“Umjetnost sibirskog grlenog pjevanja”). Koliko je teško potpunom početniku naučiti throat singing? I što vam je najdraže kod održavanja radionica?
Umjetnost grlenog pjevanja je potpuno prirodni fenomen, kao izlazak sunca, cvjetanje, tok rijeke ili rođenje svega živog. Dok je život naših predaka tekao sporo, u jedinstvu i osami s nebom i zemljom, ljude su inspirirale prirodne pojave. Kada bi zvukovi stepe i planina postali naročito izraženi i prodorni, mogli su čuti glas vjetra u vrhovima planina. Nomadi su promatrali svijet oko sebe i utjelovljivali što čuju u glazbi, dajući novu dimenziju poznatim zvukovima. Talent je, naravno, dobrodošao talent za glazbu, za pjevanje, no i bez njega, osoba u svakom slučaju može naučiti umjetnost grlenog pjevanja. Sve što nam treba imamo u svojim grlima, u svojim glasnicama, i svaka osoba koja pohađa moj tečaj ima 100% uspješnosti. Naše glasnice i struktura grla se ne razlikuju, stoga svatko može kročiti tim putem. Ako imaš želju, možeš naučiti sve, uključujući throat singing.
Čuo sam glasinu da je u nekim dijelovima Sibira grleno pjevanje zabranjeno za žene. Ima li u tome istine, i je li se Natasha ikad suočila s kritikama zbog pjevanja?
To je samo glasina i nema nikakve veze sa stvarnošću. U tradicionalnim kulturama sibirskih domorodaca nema takvih zabrana za žene. Grleno pjevanje je učestalo među ženama, samo nije šire poznato. Također, žene su smatrane najmoćnijima u komuniciranju s duhovima kod šamanskih praksi, jer su od rođenja pod zaštitom Božice Majke.
Ovo vam je drugi put da svirate u Zagrebu. Kako vam se svidjelo prvi put, i koja su vaša očekivanja od ovog koncerta?
To je bilo prije mnogo stoljeća i, da budemo iskreni ne sjećamo se skoro uopće tog koncerta. Mnogo se toga dogodilo od tada i puno smo prošli na svom putu, no naravno da smo vrlo sretni što se vraćamo i jako se veselimo susretu.
Hvala vam još jednom na ovom razgovoru, imate li za kraj kakvu mudrost za podijeliti s vašom hrvatskom publikom?
Slušajte prirodu — najbolji je glazbenik!
Koncerti:
24.9.2024. Zappa Baza (Beograd)
25.9.2024. Močvara (Zagreb)