Jazz u Močvari i Impronedjeljak: Perforto, Bassic Chill, Iva Casian-Lakoš, Nika Bauman
Ponedjeljak 8.7.2024.
vrata 19:30
početak 20:30
Jazz u Močvari i Impronedjeljak ponovno udružuje snage i donose dva friška Poljska glazbena entiteta, Perforto i Bassic Chill i američko-hrvatski duo Iva Casian-Lakoš & Nika Bauman.
PERFORTO (Poljska)
Web: Facebook, YouTube
Perforto je duet za električnu gitaru i piano baziran na improvizaciji kojom istražuju fizičke karakteristike zvuka poput visine, boje, jačine i njihovog slijeda kroz vrijeme. Njihova glazba je u isti trenutak intenzivna, nježna, prodorna, suptilna i radikalna, a svojim nastupima slušatelje ne ostavljaju ravnodušnima. Perforto čine Ola Rzepka i Łukasz Marciniak, dobro poznati glazbenici s poljske scene. Ola Rzepka je pijanistica, bubnjarka i skladateljica. Diplomirala je na Glazbenoj akademiji u Katowicama te je stipendistica Rhythmic Music Conservatory u Kopenhagenu. Nastupala je na većini poljskih festivala avangardne, improvizirane, suvremene i jazz glazbe, surađivala je s Narodnim institutom za audiovizualno područje, Poljskim institutom u Beču i drugim institucijama i kazalištima. Łukasz Marciniak je gitarist, skladatelj i zaljubljenik u glazbu. Suosnivač je Brzoska Kolektyva, glazbenog eksperimenta, potrage za mjestom gdje se riječi i zvuk harmoniziraju u optimalnoj formuli. Autor je glazbe za filmove i predstave.
BASSIC CHILL (Poljska)
Web: Facebook, YouTube, Spotify
Bassic Chill projekt je mladog poljskog jazz glazbenika Marcina Majchereka koji je sve prisutniji na tamošnjoj glazbenoj sceni. Nakon rada u raznim poljskim grupama (Who is Judy, Natalia Sikora, Kacper Bator, Warsiński Trio, Kamila Krawczyk), Majcherek se odlučio na samostalni projekt u kojem kombinira jazz, minimalizam i improvizaciju. Iako ima i studijskog materijala, live koncerti projekta Bass Chill specifični su po tome da Majcherek stvara pjesme u realnom vremenu koristeći bariton gitaru i razne efekte. Pjesme imaju strukturu, ali improvizacija igra ključnu ulogu, a svojom glazbom slušatelja odvlaći od užurbanosti svakodnevice. Majcherek se od malih nogu bavi glazbom, a studirao je jazz i popularnu glazbu na Glazbenoj akademiji u Katowicama.
IVA CASIAN-LAKOŠ (SAD, Zagreb)
Web: ivacasianlakos.com
Violončelistica, pjevačica i improvizatorica Iva Casian-Lakoš poznata je po svom “vatrenom sviranju violončela” (David Lang, Sequenza 21) i pjevanju “s izvanrednom krhkosti” (Christian Carey, Sequenza 21). Amerikanka meksičko-hrvatskog podrijetla, Iva nastupa širom Sjeverne Amerike i Europe s interdisciplinarnim, žanrovski raznolikim ansamblima ‘Synesthetic Project’, ‘Ensemble Illyrica’, ‘eco|tonal’, ‘PinkNoise Ensemble’ i ‘Unheard-of//Ensemble’. Ivin svestrani repertoar kreće se od klasičnog violončela do novih djela koja uključuju koreografiju, pjevanje, glumu, improvizaciju i više. Godine 2017. Iva je suosnovala ansambl ‘Ensemble Illyrica’ sa sjedištem u Zagrebu, koji je pohvaljen zbog svoje “kreativne ekstaze, svježine, tonske harmonije i ritmičke jasnoće” (Novi List). ‘Illyrica’ je nastupala na glavnim pozornicama i festivalima u Irskoj, Češkoj, Austriji, Sloveniji i Hrvatskoj, te su 2022. izdali svoj prvi album za Hitchtone Music. Iva je nedavno surađivala s legendarnom vokalisticom i skladateljicom Joan La Barbarom na nadolazećem albumu koji uključuje novo djelo za pjevačicu-violončelistkinju, naručeno od strane ‘Bang on a Can’ i izvedeno na njihovom inauguralnom Long Play Festivalu i seriji u Muzeju Noguchi. Također je blisko surađivala s kompozitorima Christopherom Starkom, Davidom Crowellom, Anom Lopez-Reyes (nnux), Wang Lu i Erikom Dohi. Kao skladateljica i improvizatorica, Iva odgovara na vizualne ili tekstualne podražaje poput poezije, filmova i slika, te trenutno radi na novom albumu za glas i violončelo temeljenom na astečkoj mitologiji. Uživa u suradnji s vizualnim umjetnicima, videografima i plesačima na interdisciplinarnim projektima, uključujući svoj rad s eksperimentalnim kazališnim kolektivom ‘Synesthetic Project’ sa sjedištem u Beču. Iva ima diplome sa Sveučilišta Stony Brook (DMA), Konzervatorija New England (M.M.) i Konzervatorija Oberlin (B.M.) te trenutno predaje na Musart Music, a od jeseni 2024. pridružit će se fakultetu na Vassar Collegeu (Poughkeepsie, NY).
NIKA BAUMAN (Zagreb)
Web: nikabauman.com, synestheticproject.com
Zagrebačka je flautistica, improvizatorica, redateljica glazbenog kazališta, kustosica i multidisciplinarna umjetnica. Klasično je školovana glazbenica (diplomirala je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu i na Univerzitetu za glazbu i izvedbene umjetnosti u Beču) čije strasti leže u kazalištu, tradicionalnoj i suvremenoj glazbi, poeziji, pripovijedanju, performansu, pokretu i improvizaciji. 2018. godine pokrenula je vlastiti ansambl pod imenom ‘Synesthetic Project’ koji okuplja internacionalne glazbenike, plesače i vizualne umjetnike i umjetnice za koje kreira multidisciplinarne performanse. ‘Synesthetic Project’ u svojim izvedbama objedinjuje klasičnu, suvremenu komponiranu i improviziranu glazbu, suvremeni ples, video i animaciju. Nika redovno nastupa i s ansamblima različitih žanrova kao što su kvartet ‘Ensemble Illyrica’ i konceptualni jazz orkestar ‘Mimika’. S navedenim ansamblima nastupala je diljem Europe te je višestruka dobitnica potpora Ministarstva kulture i medija RH kao i Ministarstva kulture Republike Austrije, a 2021. godine proglašena je jednom od dobitnica START stipendije za mlade glazbenike Republike Austrije. Od 2023. godine umjetnička je voditeljica multidisciplinarne koncertne sezone TAKT u Beču i dio umjetničkog tima festivala MilchxHonig u Wiener Neustadtu, te započinje studij transmedijalnog performansa na Univerzitetu za glazbu u Beču.
Improv session s lokalnim glazbenicima.
▬▬▬
Upad: 0 €
Koncert je podržan od strane Liveurope mreže. Mreža Liveurope sufinancirana je kroz program Kreativne Europe Europske unije.
Facebook event
Trnjanska struga 34,
10000 Zagreb
Močvarna terasa radi svaki dan od 16 sati, a birc u predvorju od 16 do 24 sata.
Udruženje za razvoj kulture “URK” je korisnik institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za stabilizaciju i/ili razvoj udruge.