Search
Close this search box.
Jazz u Močvari i Impronedjeljak: Perforto, Bassic Chill, Iva Casian-Lakoš, Nika Bauman
Ponedjeljak 8.7.2024.
vrata 19:30
početak 20:30

Jazz u Močvari i Impronedjeljak ponovno udružuje snage i donose dva friška Poljska glazbena entiteta, Perforto i Bassic Chill i američko-hrvatski duo Iva Casian-Lakoš & Nika Bauman.

PERFORTO (Poljska)
Web: Facebook, YouTube

Perforto je duet za električnu gitaru i piano baziran na improvizaciji kojom istražuju fizičke karakteristike zvuka poput visine, boje, jačine i njihovog slijeda kroz vrijeme. Njihova glazba je u isti trenutak intenzivna, nježna, prodorna, suptilna i radikalna, a svojim nastupima slušatelje ne ostavljaju ravnodušnima. Perforto čine Ola Rzepka i Łukasz Marciniak, dobro poznati glazbenici s poljske scene. Ola Rzepka je pijanistica, bubnjarka i skladateljica. Diplomirala je na Glazbenoj akademiji u Katowicama te je stipendistica Rhythmic Music Conservatory u Kopenhagenu. Nastupala je na većini poljskih festivala avangardne, improvizirane, suvremene i jazz glazbe, surađivala je s Narodnim institutom za audiovizualno područje, Poljskim institutom u Beču i drugim institucijama i kazalištima. Łukasz Marciniak je gitarist, skladatelj i zaljubljenik u glazbu. Suosnivač je Brzoska Kolektyva, glazbenog eksperimenta, potrage za mjestom gdje se riječi i zvuk harmoniziraju u optimalnoj formuli. Autor je glazbe za filmove i predstave.

BASSIC CHILL (Poljska)
Web: Facebook, YouTube, Spotify

Bassic Chill projekt je mladog poljskog jazz glazbenika Marcina Majchereka koji je sve prisutniji na tamošnjoj glazbenoj sceni. Nakon rada u raznim poljskim grupama (Who is Judy, Natalia Sikora, Kacper Bator, Warsiński Trio, Kamila Krawczyk), Majcherek se odlučio na samostalni projekt u kojem kombinira jazz, minimalizam i improvizaciju. Iako ima i studijskog materijala, live koncerti projekta Bass Chill specifični su po tome da Majcherek stvara pjesme u realnom vremenu koristeći bariton gitaru i razne efekte. Pjesme imaju strukturu, ali improvizacija igra ključnu ulogu, a svojom glazbom slušatelja odvlaći od užurbanosti svakodnevice. Majcherek se od malih nogu bavi glazbom, a studirao je jazz i popularnu glazbu na Glazbenoj akademiji u Katowicama.

IVA CASIAN-LAKOŠ (SAD, Zagreb)
Web: ivacasianlakos.com

Violončelistica, pjevačica i improvizatorica Iva Casian-Lakoš poznata je po svom “vatrenom sviranju violončela” (David Lang, Sequenza 21) i pjevanju “s izvanrednom krhkosti” (Christian Carey, Sequenza 21). Amerikanka meksičko-hrvatskog podrijetla, Iva nastupa širom Sjeverne Amerike i Europe s interdisciplinarnim, žanrovski raznolikim ansamblima ‘Synesthetic Project’, ‘Ensemble Illyrica’, ‘eco|tonal’, ‘PinkNoise Ensemble’ i ‘Unheard-of//Ensemble’. Ivin svestrani repertoar kreće se od klasičnog violončela do novih djela koja uključuju koreografiju, pjevanje, glumu, improvizaciju i više. Godine 2017. Iva je suosnovala ansambl ‘Ensemble Illyrica’ sa sjedištem u Zagrebu, koji je pohvaljen zbog svoje “kreativne ekstaze, svježine, tonske harmonije i ritmičke jasnoće” (Novi List). ‘Illyrica’ je nastupala na glavnim pozornicama i festivalima u Irskoj, Češkoj, Austriji, Sloveniji i Hrvatskoj, te su 2022. izdali svoj prvi album za Hitchtone Music. Iva je nedavno surađivala s legendarnom vokalisticom i skladateljicom Joan La Barbarom na nadolazećem albumu koji uključuje novo djelo za pjevačicu-violončelistkinju, naručeno od strane ‘Bang on a Can’ i izvedeno na njihovom inauguralnom Long Play Festivalu i seriji u Muzeju Noguchi. Također je blisko surađivala s kompozitorima Christopherom Starkom, Davidom Crowellom, Anom Lopez-Reyes (nnux), Wang Lu i Erikom Dohi. Kao skladateljica i improvizatorica, Iva odgovara na vizualne ili tekstualne podražaje poput poezije, filmova i slika, te trenutno radi na novom albumu za glas i violončelo temeljenom na astečkoj mitologiji. Uživa u suradnji s vizualnim umjetnicima, videografima i plesačima na interdisciplinarnim projektima, uključujući svoj rad s eksperimentalnim kazališnim kolektivom ‘Synesthetic Project’ sa sjedištem u Beču. Iva ima diplome sa Sveučilišta Stony Brook (DMA), Konzervatorija New England (M.M.) i Konzervatorija Oberlin (B.M.) te trenutno predaje na Musart Music, a od jeseni 2024. pridružit će se fakultetu na Vassar Collegeu (Poughkeepsie, NY).

NIKA BAUMAN (Zagreb)
Web: nikabauman.com, synestheticproject.com

Zagrebačka je flautistica, improvizatorica, redateljica glazbenog kazališta, kustosica i multidisciplinarna umjetnica. Klasično je školovana glazbenica (diplomirala je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu i na Univerzitetu za glazbu i izvedbene umjetnosti u Beču) čije strasti leže u kazalištu, tradicionalnoj i suvremenoj glazbi, poeziji, pripovijedanju, performansu, pokretu i improvizaciji. 2018. godine pokrenula je vlastiti ansambl pod imenom ‘Synesthetic Project’ koji okuplja internacionalne glazbenike, plesače i vizualne umjetnike i umjetnice za koje kreira multidisciplinarne performanse. ‘Synesthetic Project’ u svojim izvedbama objedinjuje klasičnu, suvremenu komponiranu i improviziranu glazbu, suvremeni ples, video i animaciju. Nika redovno nastupa i s ansamblima različitih žanrova kao što su kvartet ‘Ensemble Illyrica’ i konceptualni jazz orkestar ‘Mimika’. S navedenim ansamblima nastupala je diljem Europe te je višestruka dobitnica potpora Ministarstva kulture i medija RH kao i Ministarstva kulture Republike Austrije, a 2021. godine proglašena je jednom od dobitnica START stipendije za mlade glazbenike Republike Austrije. Od 2023. godine umjetnička je voditeljica multidisciplinarne koncertne sezone TAKT u Beču i dio umjetničkog tima festivala MilchxHonig u Wiener Neustadtu, te započinje studij transmedijalnog performansa na Univerzitetu za glazbu u Beču.

Improv session s lokalnim glazbenicima.

▬▬▬
Upad: 0 €

Koncert je podržan od strane Liveurope mreže. Mreža Liveurope sufinancirana je kroz program Kreativne Europe Europske unije.

Facebook event

Koncert jazz chill improvisation